Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Zdjęcia satelitarne: Lód na dnie marsjańskiego krateru

2014-07-10 Zdjęcia satelitarne: Lód na dnie marsjańskiego krateru

Zdjęcie satelitarne wykonane przez krążącego wokół Marsa europejskiego sztucznego satelitę Mars Express pokazuje wnętrze krateru w pobliżu jego bieguna północnego. W centrum krateru na Marsie, który ma około 35 km średnicy, widać wyraźnie utworzony z wody biały lód.


Lód we wnętrzu marsjańskiego krateru (grafika: ESA)

Składający się z wody lód może pozostawać w środku krateru przez cały rok, jeśli tylko temperatura jest dostatecznie niska, zaś ciśnienie atmosferyczne jest wystarczające do zapobiegania sublimacji (bezpośrednie przejścia ze stanu stałego w stan gazowy).

W momencie rejestracji obrazu (późne lato na Marsie) lód składający się z dwutlenku węgla już zniknął z całego północnego bieguna, pozostawiając jedynie lód składający się z wody.

Grubość lodu prawdopodobnie wynosi kilka decymetrów. Zostało to potwierdzone przez niektóre wcześniejsze pomiary.

Omawiany krater uderzeniowy znajduje się w północnej części marsjańskiej niziny Vastitas Borealis (łac. Pustkowie Północne). To największy płaski obszar na Marsie.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: