Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Artemis

Artemis

Artemis to realizowany obecnie amerykański program księżycowy ponownego lądowania ludzi na Księżycu.

Głównym celem programu Artemis jest ponowne lądowanie ludzi na Księżycu.


Logo programu Artemis (grafika: NASA)

Nazwa Artemis nawiązuje do mitologii greckiej. Artemis (Artemida) to boginia Księżyca i siostra Apolla, którego imieniem nazwano poprzedni program załogowy program księżycowy.


Prezentacja programu Artemis

Programu Artemis bazuje na budowanej obecnie przez NASA ciężkiej rakiecie nośnej Space Launch System (SLS), załogowym statku kosmicznym Orion, stacji okołoksiężycowej Gateway, statkach transportowych z paliwem i lądowniku księżycowym.

Główne starty programu Artemis:
Rok Misja Opis
2020 lub 2021 Artemis 1 Lot statku kosmicznego Orion, jeszcze bez załogi, wokół Księżyca.
2022 Artemis 2 Lot statku kosmicznego Orion z załogą wokół Księżyca.
2024 Artemis 3 Lądowanie ludzi na Księżycu.

O ile w programie Apollo jedna rakieta Saturn V wynosiła wszystkie wymagane do lądowania na Księżycu elementy to w programie Artemis wymaganych jest kilka lotów różnych rakiet z elementami systemu księżycowego.

Obecny system księżycowy ma być oparty o małą stację Gateway na orbicie Księżyca (w pełni rozbudowana stacja Gateway później stanowić ma dodatkowy, wielokrotnie wykorzystywany przystanek także w lotach na Księżyc i do Marsa). Dlatego w przypadku programu Artemis wszystkie elementy łączone mają być w całość na okołoksiężycowej orbicie stacji Gateway.

W 2024 roku, podczas powrotnego lotu na Księżyc, astronauci przycumować mają do (zaczątku) Gateway statkiem kosmicznym Orion. Przez śluzę przejdą oni do lądownika księżycowego. Moduł transferowy zabierze wpierw lądownik z wyższej orbity stacji Gateway na niską orbitę okołoksiężycową (potem powróci on automatycznie do Gateway), z której nastąpi zejście i lądowanie na powierzchni Księżyca.

Po pobycie na Księżycu astronauci opuszczą go w górnym module powrotnym lądownika księżycowego, który będzie wielokrotnego użytku. Dolny, zużyty już moduł zejścia i lądowania zostanie na Księżycu.

Na Księżyc wylądować mają mężczyzna i kobieta. Lądowanie odbyć się na południowym biegunie Księżyca.

System lądowania na Księżycu ma mieć możliwość ponownego tankowania (osobnymi statkami kosmicznymi wysłanymi komercyjnymi rakietami), tak by móc być ponownie używanym.


Wiceprezydent USA Mike Pence zapowiada powrót na Księżyc do 2024 roku

Programu Artemis został zapoczątkowany podczas prezydentury Donalda Trumpa. Lądowanie na Księżycu w 2024 roku przypadłoby zatem na koniec drugiej kadencji Trumpa, pod warunkiem że zostałby on ponownie wybrany.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: