Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Gateway

Gateway

Gateway to powstająca międzynarodowa załogowa stacja kosmiczna mająca krążyć wokół Księżyca.

Modułowa stacja Gateway stanowić ma część amerykańskiego programu powrotu ludzi na Księżyć Artemis. Umieszczona na silnie wydłużonej orbicie wokół Księżyca stanowić ma punkt przystankowy w lotach na jego powierzchnię.

Większość czasu będzie niezamieszkana. Załoga obecna będzie w chwili przybycia do niej Oriona - nowego amerykańskiego załogowego statku kosmicznego do lotów w głębokiej przestrzeni kosmicznej (ang. deep space).

Budowa


Schemat budowy stacji Gateway (grafika: ESA)

Planowane moduły stacji Gateway:

  1. Power and Propulsion Bus (PPB)
  2. European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications (ESPRIT)
  3. International Partner Habitat + U.S. Habitat
  4. Gateway Logistics Module
  5. Gateway Airlock Module

Pierwszy moduł stacji zawierać ma panele słoneczne dostarczające zasilania jak i silniki.

ESPRIT zawierać ma dodatkowe paliwo kseon i hydrazynę, sprzęt telekomunikacyjny i śluzę powietrzną.

Kolejny to moduły mieszkalne. Będzie to habitat amerykański oraz międzynarodowy. Dać mają one w sumie kubaturę mieszkalną przynajmniej 125 m3. Wysłane one mają być lotami EM-4 i EM-5.

Gateway Logistics Module, czyli moduł logistyczny, umożliwiać ma uzupełnianie i tankowanie stacji, aby był na niej możliwe dłuższe pobyty załogi. Ma on być zbudowany przez kanadyjską agencję kosmiczną. Będzie wyposażony w ramię robotyczne.

Gateway Airlock Module to moduł ze śluzą powietrzną umożliwiającą wyjście w otwarty kosmos (spacer kosmiczny).

Budowa rozpocząć się ma w 2022 roku wraz z pierwszą misją nowej bardzo ciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS) w ramach misji oznaczoną jako Artemis 3.

Moduły mają być zbudowane przez prywatne firmy kosmiczne w ramach programu NextSTEP. Na odpowiednią orbitę zostaną dostarczone przez rakiety NASA.

Stacja jest obiektem krytyki. Przeciwnicy zarzucają, że stanowić ona ma niepotrzebny punkt przesiadkowy po drodze z Ziemi na Księżyc, Marsa lub na asteroidy. Przy koncepcji lotów bezpośrednich na te ciała niebieskie stacja Gateway jest zbyteczna.

Przyszłość

W przyszłości Gateway stanowić na punkt przystankowy także w drodze do Marsa i asteroidów.


Stacja może zapoczątkować nie tylko loty międzyplanetarne, ale także górnictwo kosmiczne będąc miejscem transportu przechwyconych planetoid (grafika: Lockheed Martin)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: