Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bartolomeo

2020-02-08 Bartolomeo

Bartolomeo to platforma badawcza na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

"Zbudowana w Europie platforma Bartolomeo stać się ma pierwszą komercyjną platformą badawczą dołączoną do ISS." - podała ESA.


Platforma Bartolomeo zamocowana zostanie na module Columbus (grafika: ESA)

Umieszczona na zewnątrz stacji kosmicznej pomieści do 12 slotów ładunkowych dla eksperymentów. Nazwana została na cześć młodszego brata Krzysztofa Kolumba.


Moduł Columbus to największy europejski moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: ESA)

Na nowej patformie będzie można przeprowadzać eksperymenty z zakresu m.in. telekomunikacji, teledetekcji i obserwacji Ziemi, astronomii, robotyki czy też materiałoznawstwa. Masa pojedynczego eksperymentu wynosić może od kilku do 450 kg na slot. Eksperymenty będą mieć zasilanie ze stacji oraz łącze danych 10 Gbit/s, dzięki czemu możliwe będzie ich nadzorowanie z Ziemi. Mają być montowane i demontowane za pomocą ramienia robotycznego Canadarm 2. Dzięki temu załoga stacji nie będzie musiała wychodzić w przestrzeń kosmiczną.

Zaprojektowana została i zbudowana przez europejski koncern Airbus. Obsługiwana będzie przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Pod koniec stycznia 2020 roku platforma przetransportowana została na kosmodrom Canaveral, do Centrum Kosmicznym Kennedy'ego.


Przed wysyłką do USA (grafika: Airbus)

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wystartuje na pokładzie statku kosmicznego Dragon w dniu 2 marca 2020 roku.

Dzięki niej dostęp do badań w kosmosie ma być szybki i relatywnie tani.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: