Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Bezos ma statek na którym będzie lądował New Glenn

2020-12-30 Bezos ma statek na którym będzie lądował New Glenn

Na statku lądować będzie pierwszy stopień rakiety nośnej New Glenn założyciela Amazona.

W porcie w Pensacola na Florydzie (USA) ochrzczono statek "Jacklyn". Jest to dawny prom towarowy "Stena Freighter". Zbudowany został w 2004 roku. We wrześniu 2018 roku został on kupiony przez Blue Origin - kosmiczną firmę Bezosa.


Statek otrzymał nazwę "Jacklyn" na cześć swojej swojej matki Jacklyn Bezos (grafika: Blue Origin)

"Pierwszy stopień New Glenna wracał będzie do domu do Jacklyn po każdym locie. Nie można go był nazwać lepiej - Mama zawsze daje nam najlepsze miejsce i swoje serce, by wrócić do domu." - powiedział Jeff Bezos.

Budowana w Blue Origin przez założyciela Amazona nowa rakieta nośna New Glenn stanowić ma konkurencję dla rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Podobnie jak u konkurencji pierwszy stopień rakiety New Glenn będzie odzyskiwany. Stopień po separacji od reszty rakiety wyląduje pionowo na "słupie ognia" właśnie na tym statku.

Przypomnijmy, że silniki oraz zbiorniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element. Ich odzysk był kluczem SpaceX do zdystansowania się od europejskich, chińskich, indyjskich czy rosyjskich jednorazowych rakiet nośnych. Dzięki temu SpaceX stał się liderem wynoszenia satelitów - głównego typu pojazdów trafiającego w kosmos.


Animacja sekwencji startowej New Glenna wraz z lądowaniem na statku na Atlantyku

Pierwszy stopień New Glenn lądować będzie na statku "Jacklyn" oddalonym o około 500 mil morskich od przylądka Canaveral, skąd rakieta będzie startować.

Każdy pierwszy stopień New Glenna używany ma być co najmniej 25 razy.

Rakieta ma mieć średnicę 7 metrów. W swojej ciężej, trójstopniowej konfiguracji, ma mieć wysokość 95 metrów i być zdolna do umieszczenia ładunku o masie masie 40 ton na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Pierwsze testy New Glenna mają rozpocząć się w 2021 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: