Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Blue Origin będzie startować z Przylądka Canaveral

2015-09-17 Blue Origin będzie startować z Przylądka Canaveral

Jeff Bezos poinformował, że jego kosmiczna firma Blue Origin będzie wykonywać loty turystyczne w kosmos z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie.


Rakieta Blue Origin podczas pierwszego lotu (grafika: Blue Origin)

Starty dobywać się mają z kompleksu 36. To historyczne miejsce z którego w ciągu 43 lat służby odbyło się 145 startów w kosmos. Na Florydzie powstać ma także zakład wytwarzający statki suborbitalne New Shepard.


Jeff Bezos (grafika: Blue Origin)

Prywatna firma kosmiczna Blue Origin została założona we wrześniu 2000 roku przez Jeffa Bezosa, założyciela portalu Amazon. Siedziba firmy znajduje się w Seattle (USA), gdzie jej pracownicy pracują na systemami wynoszenia załogowych statków wielokrotnego użytku, które stratują i lądują pionowo.

Jego firma Blue Origin zainwestować ma w ten projekt 200 mln dolarów. Stworzonych ma być 330 nowych miejsc pracy.

29 kwietnia 2015 pracująca na ciekłym tlenie i ciekłym wodorze rakieta nośna sytemu wyniosła testową kapsułę New Shepard na wysokość ok. 93 km.

Potem kapsułą szczęśliwie wylądowała na Ziemi na spadochronach. Z powodu awarii hydrauliki nie powiódł się jednakże powrót na powierzchnię modułu silnikowego, który miał wylądować na rozkładanych nogach.


Konferencja prasowa zapowiadająca starty z Canaveral

Nazwa statku nawiązuje do Alana Sheparda, pierwszego amerykańskiego astronauty.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy projekt zostanie ukończony.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: