Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Konkurs Google Lunar X Prize bez rozstrzygnięcia

2018-02-07 Konkurs Google Lunar X Prize bez rozstrzygnięcia

Niestety po ponad dekadzie żadnej amatorskiej drużynie nie udało się umieścić prywatnego łazika na powierzchni Księżyca.


Projekt lądownika książycowego MX-1 projektu Moon Express (grafika: Moon Express)

Główna nagroda w konkursie wynosiła 20 milionów dolarów. Tyle miała otrzymać drużyna, która jako pierwsza umieściłaby swój łazik na powierzchni Księżyca. Miał on przejechać ponad 500 metrów i przesłać na Ziemię zdjęcia i wideo w wysokiej rozdzielczości. Druga drużyna, która by tego dokonała, otrzymałaby 5 mln dolarów.


Sergey Brin współzałożyciel Google jeszcze górnolotnie o konkursie 10 lat temu

Konkurs Google Lunar X Prize zorganizowany został przez X PRIZE Foundation, zaś sponsorem nagrody został Google. Konkurs ogłoszony został 13 września 2007 roku na łamach czasopisma Wired. Rejestracja została zakończona 31 grudnia 2010 roku. Do konkursu zgłosiło się 29 zespołów. W 2016 roku współzawodniczyło ze sobą już 16 drużyn.

Zadanie okazało się tak trudne, zarówno finansowo jak i technicznie, że konkurs przedłużano kilkukrotnie. Udział środków państwowych w pracach nie mógł wynosić 10%, co zmuszało do szukania sponsorów.


Prototyp łazika księżycowego japońskiego zespołu Hakuto

Najbliżej realizacji zadania było 5 zespołów, które podpisały umowy na lot ich łazików na pokładzie rakiet nośnych.

Drużyna Kraj Rakieta
1. Moon Express USA Rocket Lab Electron
2. SpaceIL Izrael SpaceX Falcon 9
3. Synergy Moon wiele Interorbital Systems Neptune
4. TeamIndus Indie ISRO PSLV
5. Hakuto Japonia ISRO PSLV

Teraz konkurs został ostatecznie anulowany, ponieważ żadna z drużyn nie była w stanie przeprowadzić lotu księżycowego przed 31 marca 2018 roku.

Drużynie Synergy Moon na przeszkodzie stanął brak gotowości nowej rakiety nośnej Neptune, która nie wykonała ani jednego lotu orbitalnego. Drużyny SpaceIL i TeamIndus miały lecieć na tej samej indyjskiej rakiecie PSLV, jednakże brak pieniędzy jednego zespołu zablokował lot drugiego zespołu. Także problem z rakietą nośną miał zespół Moon Express. Pierwszy lot rakiety Electron zakończył się niepowodzeniem, pierwszy udany lot odbył się dopiero 21 stycznia 2018 roku.

Szkoda. Organizatorzy widać nie przejęli się tym, że finaliści posiłkować się musieli za własne skromne środki często miejscem na nowych, tanich (relatywnie do ultradrogich obecnych) rakietach nośnych, które ze względu na to, że muszą być dopracowane, borykają się same z opóźnieniami.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: