Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Łazik na Ziemi sterowany z orbity

2016-04-27 Łazik na Ziemi sterowany z orbity

Kosmiczna społeczność międzynarodowa przeprowadziła testy nowatorskiego sterowania łazikiem na ciele niebieskim przez człowieka krążącego po jego orbicie.

Brytyjski astronuta Tim Peake przez 2 godziny sterował z orbity okołoziemskiej łazikiem na Ziemi.


Sterowany zdalnie z kosmosu łazik (grafika: ESA)

Sterowany z orbity poruszał się po terenie symulującym powierzchnię Marsa o wymiarach 30x13 m o nazwie Mars Yard pod Londynem (Stevenage, UK). Mimo, że prędkość maksymalna łazika to zaledwie 2 cm na sekundę to astronauta musiał nim sterować w trudnym terenie oraz także ciemnościach.

Test ten jest częścią programu METERON (Multipurpose End-To-end Robotics Operations Network) mającego na celu opracowanie ludzko-robotycznych misji na Księżycu, Marsie i innych ciałach niebieskich.


Brytyjski astronauta Tim Peake sterujący łazikiem z kosmosu (grafika: ESA)

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię z prędkością 28 800 km/h. Pełne okrążenie Ziemi zabiera jej 90 minut. Komendy wysłane zatem były także, gdy stacja orbitalna znajdowała się po drugiej stronie Ziemie - możliwe to było dzięki komunikacji przez satelity i liczne centra sterowania. Komunikacja odbywała się przez "kosmiczny Internet", standard internetowy podobny do ziemskiego ale uwzględniający znaczne opóźnienia, zmiany w prędkości transferu i przerwy w komunikacji. Umożliwiał ona przekazywanie obrazów wideo oraz danych.

Sterowany z pokładu stacji orbitalnej łazik Bridget ma wielkość samochodu i waży 154 kg.

Łazik został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space.


Kontrola eksperymentu w centrum kosmicznym ESA w Darmstadt w Niemczech (grafika: ESA)

Projekt METERON prowadzony jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z NASA, niemieckią agencją kosmiczną DLR i rosyjską Roskosmos.

"Przyszłe misje do Układu Słonecznego obejmować będą ludzi pracujących z robotami ręka w rekę." - powiedział Philippe Schoonejans, koordynator projektu METERON.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: