Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > OneWeb

OneWeb

OneWeb to powstający (ale obecnie przerwany) globalny system Internetu satelitarnego.

Satelita systemu OneWeb
Satelita systemu OneWeb (grafika: OneWeb)

Internet satelitarny w OneWeb dostarczać miała docelowo ogromna konstelacja 650 sztucznych satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Pierwsze 6 satelitów konstelacji wyniesiono w lutym 2019 roku. Rok później, w lutym 2020 roku rakieta nośna Sojuz wyniosła 34 satelity.


Satelity OneWeb ładowane na rosyjską rakietę nośną Sojuz (grafika: Arianespace)

Każdy satelita jest o masie około 150 kg. Wpierw trafiły one na orbitę bliską biegunowej o wysokości początkowej 450 km, z której wzniosły się na orbitę końcową 1 200 km. Swoje docelowe pozycje orbitalne osiągęły wykorzystująć elektryczny napęd jonowy.


Transmisja z wyniesienia

W marcu 2020 roku w kosmos wyniesione zostały kolejne 34 satelity. Łączna liczba satelitów na orbicie zatem wzrosła do 74.

Satelity produkowane były masowo na Florydzie w USA.


Otwarta w lipcu 2019 roku fabryka satelitów OneWeb w pobliżu kosmodromu Canaveral (grafika: OneWeb)

Fabryka jest spółką joint venture między firmą OneWeb oraz europejskim koncernem Airbus. Obie firmy mają w niej po równo udziałów.

System OneWeb rozpocząć miał działanie dla klientów w trybie demonstracyjnym do końca 2020 roku. Pełne komercyjne globalne usługi rozpocząć się miały w 2021 roku.

Niestety pod koniec marca 2020 roku firma OneWeb złożyła wniosek o upadłość. Okazało się bowiem, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od japońskiego SoftBanku, swojego największego inwestora. Bank ten wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej pandemii koronawirusa.

Niestety na orbicie znalazło się zbyt mało satelitów, aby sieć OneWeb mogła zaoferować dostęp do Internetu - nawet ograniczony. Ukończono lub budowano połowę z 44 stacji naziemnych.

Firma zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników, ale jednocześnie oświadczyła, że utrzyma działanie już wyniesionych satelitów. Będąc już pod sądowym parasolem chroniącym przed wierzycielami nadal poszukiwany jest nowy inwestor dla konstelacji.

Przyszłość OneWeb stoi pod dużym znakiem zapytania. Jeśli uda się znaleźć inwestora, mimo bankructwa, projekt zostanie ukończony. Jeśli nie to satelity zostaną być może zdeorbitowane.

Oprócz Sojuzów satelity OneWeb wynoszone miały być na orbitę przez rakiety nośne firm Blue Origin i Virgin Galactic.

W OneWeb zaangażowane były także takie firmy Hughes Network Systems, Qualcomm, Virgin Group, Bharti Enterprises, Coca-Cola, Grupo Salinas czy Intelsat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: