Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Peregrine

Peregrine

Peregrine to budowany amerykański lądownik księżycowy.


Lądownik księżycowy Peregrine (grafika: Astrobotic)

Peregrine stanowić ma pierwszy prywatny lądownik na Księżycu.

Budowa

Lądownik zbudowany został z aluminium. Wyposażony jest w pięć silników rakietowych zbudowanych przez firmę Frontier Aerospace. Umożliwią one podróż do Księżyca, korekcje kursu po drodze, wejście na orbitę Srebrnego Globu i w końcu lądowanie na nim.

Silniki napędzane są przez paliwo rakietowe składające się z monometylohydrazyny (MMH) oraz MON 25 (mikstura tlenków azotu). To paliwo hipergolowe, tzn. zapala się samoczynnie gdy zmieszają się składniki.

Zmiany orientacji lądownika zapewni komplet czterech zestawów małych silniczków manewrowych.

System nawigacji lądownika wpierany jest przez dopplerowski LiDAR oraz nawigację względną po terenie (TRN, Terrain Relative Navigation). Skanującą powierzchnię Księżyca podczas lądowania mogą one samoczynnie wykrywać a następnie unikać zagrożeń jak np. zbocza, skały czy kratery. Cztery nogi służą do zamortyzowania lądowanie i stabilizacji lądownika.

Zasilanie elektryczne lądownika zapewniana jest przez umieszczone na jego górze ogniwa słoneczne, które są skierowane w stronę Słońca. Prąd elektryczny o napięciu 28 wolt zapewnia zasilenie operacyjne oraz grzałek dla ładunku użytecznego. Energia jest przechowywana w akumulatorze litowo-jonowym (Li-Ion) i wykorzystywana przez lądownik, gdy Słońce jest niewidoczne.

Do komunikacji z Ziemią lądownik wykorzystywać będzie częstotliwość w zakresie pasma X - zarówno dla uplinku, jak i downlinku. Po wylądowaniu modem Wi-Fi 2,4 GHz umożliwiać będzie bezprzewodową komunikację pomiędzy lądownikiem a rozmieszczonymi na powierzchni Księżyca łazikami.

Dane techniczne lądownika Peregrine:

  • wysokość: 1,9 m
  • średnica: 2,5 m
  • ładunek: 90 kg
  • masa: 1,2 t

Loty

Pierwszy lot lądownika na Księżyć przewidziany jest na koniec 2023 roku w ramach pierwszego lotu nowej rakiety nośnej Vulcan.

Lądownik docelowo wykonywać ma dla NASA regularne loty transportowe na Księżyc w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) oraz dla innych prywatnych firm kosmicznych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: