Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Vulcan

Vulcan

Vulcan to nowa ciężka amerykańska rakieta nośna.

Powstanie

Rakieta nośna Vulcan rozwijana jest od 2014 roku przez konsorcium United Launch Alliance (ULA). Stanowić na następcę używanych przez nią obecnie rakiet Atlas V oraz Delta IV. Budowa rakiety finansowana jest ze środków firmy oraz publicznych.

Budowa

Vulcan to rakieta dwustopniowa.

Pierwszy stopień rakiety napędzany jest poprzez 2 silniki rakietowe BE-4 na ciekły metan (CH4) i ciekły tlen (LOX). Pochodzą one od firmy Blue Origin.

Do wynoszenia cięższych ładunków stopień ten może być wspomagany dodatkowymi rakietami na paliwo stałe (SRB) montowanych do 6 sztuk.

Pierwszy stopień będzie w części odzyskiwany. Po wypaleniu się pierwszego stopnia od odrzuconego pierwszego stopnia odłączać się będą silniki rakietowe. Opadać one mają na spadochronach. Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

Drugi człon to Centaur. To już używany w rakietach Atlas i Titan człon na paliwo kriogeniczne - mieszaninę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu (LOX).

Loty

Rakieta Vulcan wystartowała po raz pierwszy 8 stycznia 2024 roku. Rakieta wyniosła lądownik księżycowy Peregrine firmy Astrobotic Technology.

Była to pierwsza misja w ramach programu komercyjnego wynoszenia dla NASA ładunków na Księżyc pod nazwę Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

W pierwszy lot zabrany został także kosmiczny pochówek z firmy Celestis.

Drugim lotem certyfikacyjnym Vulcana będzie SNC Demo-1, pierwszy z siedmiu lotów miniwahadłowca Dream Chaser.

Rakiety Vulcan startują z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA.

Rakiety Vulcan wynosić będą m.in. satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Project Kuiper (38 startów).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: