Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Relativity

2018-03-28 Relativity

Relativity to amerykańska firma kosmiczna rozwijająca lekkie rakiety nośne Terran.

Powstanie

Relativity to prywatny startup założony w 2015 roku.


Firma Relativity została założona przez byłych pracowników SpaceX i Blue Origin (grafika: Relativity)

Firmę Relativity założyli:

  • Tim Ellis - inżynier aeronautyki i kosmonautyki (napędy rakietowe), były inżynier w Blue Origin
  • Jordan Noone - także inżynier, pracujący wcześniej w SpaceX

Firma na siedzibę w Los Angeles w USA. Prace finansowane są ze środków inwestorów prywatnych. Pierwszym inwestorem w spółce był Mark Cuban, amerykański biznesmen oraz miliarder, właściciel klubu koszykarskiego Dallas Mavericks. W pierwszej rundzie inwestycyjnej wyłożył on na projekt 0,5 mln dolarów. W marcu 2018 w ramach drugiej rundy firma otrzymała 35 milionów dolarów finansowania, ponownie od Marka Cubana oraz od firm venture capital Playground Global, Social Capital oraz Y Combinator.

Działalność

Firma pracuje nad lekkimi rakietami nośnymi Terran 1. Rakiety te zdolne mają być do wynoszenia ładunku o wadze 1,25 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Rakieta napędzana ma być przez silniki rakietowe Aeon 1 zasilane płynnym tlenem (LOX) oraz płynnym metanem. Firma obecnie rozwija i testuje go w centrum NASA Stennis, na wydzierżawionym od agencji na 20 lat stanowisku testowym.

Ma to być rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień ma składać się z 9 silników Aeon 1 dających w sumie ciąg 63 ton. Drugi stopień składać się z ma 1 silnika Aeon 1 dającego w próżni ciąg 8,8 tony.

Do budowy elementów rakiety wykorzystywana ma być zbudowana przez firmę Stargate (z ang. gwiezdne wrota) - największa drukarka metalowa 3D na świecie. Drukować ona ma zarówno silnik rakietowy, jak i resztę konstrukcji rakiety.


Drukarka 3D Stargate (grafika: Relativity)

Pierwszy lot rakiety nośnej Terran 1 przewidziany jest na koniec 2020 roku.

Wyniesienie ładunku na pokładzie rakiety Terran 1 kosztować ma 10 mln dolarów. Startup obiecuje "wydruk rakiety" w czasie zaledwie 60 dni od zamówienia.

Jako, że firma reklamuje się jako druga po SpaceX, która uczynić ma ludzkość gatunkiem wieloplanetarnym (podobnie jak firma Elona Muska wskazuje na Marsa) po lekkiej rakiecie nośnej Terran 1 spodziewać się należy cięższych konstrukcji. Zdolnych na loty poza orbitę LEO.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: