Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Relativity

2018-03-28 Relativity

Relativity to amerykańska prywatna firma kosmiczna.

Pracuje ona nad rakietami nośnymi:

Powstanie


Firma Relativity została założona przez byłych pracowników SpaceX i Blue Origin (grafika: Relativity)

Firmę Relativity założyli w 2015 roku:

  • Tim Ellis - inżynier aeronautyki i kosmonautyki (napędy rakietowe), były inżynier w Blue Origin
  • Jordan Noone - także inżynier, pracujący wcześniej w SpaceX

Firma na siedzibę w Los Angeles w USA. Prace finansowane są ze środków inwestorów prywatnych. Pierwszym inwestorem w spółce był Mark Cuban, amerykański biznesmen oraz miliarder, właściciel klubu koszykarskiego Dallas Mavericks. W pierwszej rundzie inwestycyjnej wyłożył on na projekt 0,5 mln dolarów. W marcu 2018 w ramach drugiej rundy firma otrzymała 35 milionów dolarów finansowania, ponownie od Marka Cubana oraz od firm venture capital Playground Global, Social Capital oraz Y Combinator.

Działalność

Firma pracuje nad lekką rakietą nośną Terran 1. Rakieta ta zdolna ma być do wyniesienia ładunku o wadze 1,25 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Rakieta napędzana ma być przez silniki rakietowe Aeon 1 na paliwo płynne - płynny tlen (LOX) i płynny metan.

Silnik testowany jest obecnie w centrum NASA Stennis, na wydzierżawionym od agencji na 20 lat stanowisku testowym.

Ma to być rakieta dwustopniowa. Pierwszy stopień ma składać się z 9 silników Aeon 1 dających w sumie ciąg 63 ton. Drugi stopień składać się z ma 1 silnika Aeon 1 dającego w próżni ciąg 8,8 tony.

Do budowy elementów rakiety wykorzystywana ma być zbudowana przez firmę Stargate (z ang. gwiezdne wrota) - największa drukarka metalowa 3D na świecie. Drukować ona ma zarówno silnik rakietowy, jak i resztę konstrukcji rakiety.


Drukarka 3D Stargate (grafika: Relativity)

Pierwszy start rakiety nośnej Terran 1 odbył się w marcu 2024 roku. Niestety zwiódł drugi stopień i rakieta nie osiągnęła orbity.

Start rakiety na pokładzie rakiety Terran 1 kosztować ma 10-12 mln dolarów. Docelowo start rakiety odbywać się ma w czasie zaledwie 60 dni od zamówienia.

Jako, że firma reklamuje się jako druga po SpaceX, która uczynić ma ludzkość gatunkiem wieloplanetarnym (podobnie jak firma Elona Muska wskazuje na Marsa) po lekkiej rakiecie nośnej Terran 1 chce zbudować większą rakietę Terran R - rakietę wielokrotnego użytku zdolną także do lotów poza niską orbitę okołoziemską (LEO).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: