Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starship

Starship

Starship to budowana rakieta firmy SpaceX mająca stanowić drugi stopień przyszłej międzyplanetarnej rakiety nośnej Super Heavy.


Statek kosmiczny Starship wynoszony przez rakietę Super Heavy (grafika: SpaceX)

Rakieta nośna Super Heavy, wcześniej oznaczona jako Big Falcon Rocket lub Big Fucking Rocket (serio), pozwolić ma na transport ludzi i ładunków z Ziemi na Marsa.

Testy prototypu Starship, nazwanego Starhopper, prowadzone są na przyszłym kosmodromie Boca Chica w Teksasie, w USA. Po zmontowaniu rakiety 3 kwietnia 2019 roku po raz pierwszy testowo uruchomiono nowy silnik rakietowy Raptor.

Już wkrótce użyty on ma być do startów, lotów na małej wysokości i z małą prędkością oraz pionowych lądowań.

Budowany już drugi prototyp Starship testowany ma być od połowy 2019 roku w lotach z dużymi prędkościami i na dużych wysokościach.

Budowa

Starship to konstrukcja wielokrotnego użytku. Stanowić on ma drugi stopień przyszłej międzyplanetarnej rakiety nośnej Super Heavy, umożliwiając - po odrzuceniu stopnia pierwszego - wprowadzenie ludzi i ładunku wpierw na orbitę Ziemi a potem po dotankowaniu na orbicie lot do Marsa. Statek zaprojektowany jest tak, aby był zdolny do ponownego wejścia z orbity okołoziemskiej w ziemską atmosferę i późniejszego lądowania w pionie na powierzchni Ziemi.

Konstrukcja i zbiorniki Starship wykonane są ze stali - zrezygnowano z kompozytów z włókna węglowego. Starship napędzany będzie 7 silnikami rakietowymi Raptor na ciekły tlen i metan.

Docelowe dane techniczne Starship:

  • średnica: 9 m
  • wysokość: 39 m
  • masa własne: 85 t

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: