Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Udane lądowanie InSight na Marsie

2018-11-26 Udane lądowanie InSight na Marsie

Kolejny krok w historii eksploracji kosmosu.


Animacja przebiegu lądowania

Lądowanie na Marsie odbyło się o godz. 20:54 w poniedziałek 26 listopada 2018 roku czasu polskiego.


Pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa - wykonane jeszcze z założoną pokrywą przeciwpyłową (grafika: NASA)

Zbudowany przez NASA trójnożny lądownik InSight to pierwszy obiekt mający zbadać wnętrze planety innej niż Ziemia. Kluczowym przyrządem pomiarowym lądownika InSight jest sejsmometr.


Lądownik InSight jeszcze na Ziemi (grafika: NASA)

Ma on rejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa - jego jądra, płaszcza i skorupy. Uzyskane dane pomóc mają nie tylko w ustaleniu budowy Marsa, ale także innych planet Układu Słoneczego czy nawet egzoplanet.

Zgodnie z planem wpierw doszło do oddzielenia się kapsuły z lądownikiem od sondy kosmicznej. Następnie weszła ona w atmosferę Marsa, gdzie uwolniła spadochron hamujący. Pokładowy radar śledził wysokość. Następnie doszło do oddzielenia się lądownika od kapsuły, uruchomienia rakietowych silników hamujących i lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Po wylądowaniu lądownik przesłał zdjęcie Marsa.

Transmisja z lądowania InSight trafiła na Ziemię dzięki krążącemu po orbicie Marsa amerykańskiemu orbiterowi Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) oraz przez 2 miniaturowe sondy kosmiczne nazwane Mars Cube One (MarCO). Zabrały się one z misją InSight i służyły one jako przekaźniki radiowe podczas wejścia lądownika w atmosferę Marsa oraz lądowania na jego powierzchni.

Zgodnie z planem lądownik osiadł na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.


Miejsce lądowania na tle innych amerykańskich lądowników i łazików (grafika: NASA)

Trasmisja z lądowania odbywała się na żywo na naszym portalu, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo i w oknie poniżej (NASA TV).

Więcej o lądowniku InSight.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: