Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wokół Ziemi samolotem w 50 rocznicę lądowania na Księżycu

2019-06-30 Wokół Ziemi samolotem w 50 rocznicę lądowania na Księżycu

Z okazji lądowania ludzi na Księżycu mała grupa śmiałków chce pobić rekord lotu samolotem wokół Ziemi. Na pokładzie jest także Polka.


Planowana mapa lotu odrzutowca (grafika: One More Orbit)

"Próba rekord przypada na obchody 50-lecia lądowania Apollo 11 na Księżycu, jako hołd dla przeszłości, teraźniejszości i przyszłości eksploracji kosmosu." - przeczytać można na stronie internetowej projektu.

Lot rozpocznie się i zakończy na lotnisku na kosmodromie Canaveral na Florydzie w USA. To z tego kosmodromu w 1969 roku rozpoczął swoją historyczną Apollo 11. Lotnisko wykorzystywały potem m.in. przez wracające z orbity wahadłowce Space Shuttle.

Lot rozpocznie się 9 lipca 2019 roku o 09:32 czasu wschodniego EST - o tej samej godzinie co startował Apollo 11. Do lotu wybrano odrzutowiec dyspozycyjny Gulfstream G650ER zdolny do lotu z maksymalną prędkością 0,925 Macha. Jest to wersja o przedłużonym zasięgu zdolna przelecieć nawet 13,9 tys. km bez tankowania.


(grafika: One More Orbit)

Bicie rekordu nadzorowane będzie przez Międzynarodową Federację Lotniczą (Fédération Aéronautique Internationale, FAI) oraz księgę rekordów Guinnessa.

Planowany dystans do przebycia to 41,5 tys. km. Planowane są 3 tankowania po drodze. Planowana prędkość lotu to 838 km/h, przy poprzedniej rekordowej prędkości 822 km/h (daje to zaledwie 22 min 54 s zapasu).

Przelot trwać ma 49 godzin i 36 minut. Po drodze samolot będzie pilotować 3 pilotów. Co ciekawe stewardesą będzie Polka, Magdalena Starowicz.


Wśród załogi jest także Polka (grafika: One More Orbit)

Na pokładzie będzie amerykański astronauta Terry Virts oraz rosyjski kosmonauta Giennadij Padałka. Ten drugi rekordzista pod względem łącznego czasu spędzonego w kosmosie. Podczas 5 lotów w kosmos spędził w nim łącznie aż 878 dni 11 godzin 29 minut i 48 sekund - głównie przebywając na stacjach Mir oraz ISS.

Przebieg lotu ma być transmitowany na żywo.

Misję nazwano One More Orbit, z ang. jeszcze jedna orbita...

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: