Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Górnictwo kosmiczne

Górnictwo kosmiczne

Górnictwo kosmiczne to przyszła gałąź przemysłu zajmująca się pozyskiwaniem surowców naturalnych w kosmosie.

Obecnie, ze względu na koszty wydobycia, górnictwo kosmiczne jest jeszcze nieopłacalne. Jednakże w przyszłości, dzięki coraz niższym kosztom wynoszenia w kosmos, opracowaniu technologii wydobywczych oraz coraz wyższym cenom surowców górnictwo kosmiczne okazać się może zyskowne.

Zainteresowanie przyszłych górników kosmicznych skupia się obecne na asteroidach i Księżycu. W asteroidach kuszą obecne w nich metale szlachetne z grupy platynowców:

  • platyna - używana przy produkcji m.in. w katalizatorów czy jubilerstwie,
  • iryd,
  • pallad.

Asteroida 25143 Itokawa widziana z odległości 8 km przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa
Asteroida 25143 Itokawa widziana z odległości 8 km przez japońską sondę kosmiczną Hayabusa (grafika: JAXA)

Obecnie krajami najbardziej aktywnymi na polu górnictwa kosmicznego są Stany Zjednoczone i Luksemburg. USA uchwaliło już odpowiednie prawo kosmiczne Space Act gwarantujące amerykańskim podmiotom lub obywatelom prawo własności do wydobytych w kosmosie. W USA w dziedzinie przyszłego górnictwa kosmicznego aktywne są już firmy:

Luksemburg chce zaś, aby europejscy przedsiębiorcy konkurowali z Amerykanami. Tak chce przyciągnąć firmy i inwestorów przyszłej kosmicznej branży wydobywczej. Zatwierdził także już przepisy prawne, które zapewniją podmiotom prawo do surowców wydobytych w przestrzeni kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: