Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy lot w kosmos Starlinera

2019-12-19 Pierwszy lot w kosmos Starlinera

Historyczna chwila. Po latach budowy przyszła kolej na pierwszy lot Starlinera w kosmos.

Pierwszy lot Starlinera w kosmos, jeszcze bezzałogowy, zaplanowany jest na 20 grudnia 2019 roku. Ta misja demonstracyjna oznaczona jest jako Orbital Flight Test (OFT).


Starliner przed startem na szczycie rakiety nośnej Atlas V (grafika: NASA)

Start się odbędzie z kosmodromu Canaveral, ze stanowiska startowego SLC-41. Miejsce to jest używane przez konsorcjum United Launch Alliance (ULA), którego Boeing jest częścią do startów rakiet Atlas V. Na na pokładzie tej rakiety wyniesiony zostanie Starliner.


Kapsuła Starlinera (grafika: NASA)

Transmisja na żywo ze startu rakiety od godziny 11:30 czasu polskiego. Po pół podziny od startu statek osiągnie swoją wstępną orbitę. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) statek zadokować ma o godz. 14:08 czasu polskiego (08:08 EST). Także dokowanie transmitowane będzie na żywo.


Okno transmisji na żywo

Na pokładzie statku znajduje się około 270 kg zaopatrzenia dla załogi stacji kosmicznej.

Powrót kapsuły Starlinera odbędzie się 28 grudnia 2019 roku. Z powrotem na Ziemię zabierze ona ze sobą próbki badawcze.


Symulacja sferyczna lotu Starlinerem

Pierwszy lot załogowy, oznaczony jako Boe-CFT (Boeing Crewed Flight Test), odbyć się ma w pierwszej połowie 2020 roku. Na pokładzie będzie 3 astronautów. Zostali oni już wybrani. Udadzą się oni na stację ISS.

USA jest na ostatniej prostej przed powrotem w kosmos na pokładzie własnych rakiet. Starliner będzie jednym z trzech amerykańskich nowych, załogowych statków kosmicznych. Drugim jest Dragon 2 (Crew Dragon) firmy SpaceX, który ma za sobą już testowy lot bezzałogowy. Trzecim jest Orion zbudowany przez NASA. Przywrócić one mają Ameryce nie tylko możliwość wysyłania ludzi w kosmos po wycofaniu z użytku wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku, ale także umożliwić mają powrót na Księżyc. Planowane to jest już na 2024 rok w ramach programu Artemis.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: